Kalameny 319km

 

Trasa  może być wycieczką jednodniową lub wypadem weekendowym z możliwością noclegu w Kalameny Natural Spa lub w Besanovej . 

Zaczynamy szybkim odcinkiem z Bielska do Żywca po czym kierujemy się w stronę Korbielowa gdzie Przekraczamy granice. Następnie dojeżdżamy do zalewu Orawskiego W Namestowie tam możemy zatrzymać się na zupę cebulową w Restauracji u Gazdy.

Lecimy dalej w kierunku miejscowości Zubożyć i tam zaczyna się kręty odcinek górski   z doskonałą nawierzchnią asfaltową. Przeważnie panuje tu bardzo mały ruch więc możemy poszaleć na zakrętach. 

Kolejny charakterystyczny punkt na trasie w kierunku Kalaman to Aquapark Beszeniowa.  Stamtąd  to już kilka kilometrów i dojeżdżamy  do Kalameny Natural Spa. Niech Was nie zwiedzie szumna nazwa ponieważ to tylko 40 cm dziura ale za to z bijącym źródełkiem gorącej wody ( 33 stopni) w otoczeniu pięknego lasu. Super klimat na nocną kąpiel pod gwiazdami. 

Na miejscu jest płatny parking z polem namiotowym – doba kosztuje 5 euro od osoby. 

Powrotna droga prowadzi nas przez przejście graniczne w Chochołowie i stamtąd kierujemy się w stronę Babiogórskiego Parku Narodowego mijając Czarny Dunajec.  W Zawoji ( najdłuższej polskiej wsi) możemy się zatrzymać w Karczmie Zbójnickiej która znajduje się na wysokości dolnej stacji Mosornego Gronia. Dalej jedziemy przez  Stryszawę w kierunku Tresnej. Tam możemy się zatrzymać nad zaporą. Kolejne górskie serpentyny czekają nas jadąc przez Przegibek 685m n.p.m . Zjeżdżając z góry kończymy naszą wyprawę na kawie i ciastku w Ciachomani w Bielsku – Białej . 

&nbsphttps://youtu.be/nduF5iLmXzM